Spanec, šola, počitek, naloge, zabava in spet spanec. Ali veste, kakšen naj bi bil idealen dan v življenju vsakega šolarja? Ta se ne vrti le okoli učenja, pomemben del tvorijo tudi počitek in želeni konjički. Kako ustvariti ravnovesje v šolarjevem življenju?
Ustvariti otroku rutino ni zmeraj preprosto, da niti ne omenjamo, da so se otroci v šolske klopi posedli po resnično dolgem času. Po dolgih mesecih, ki so jih med pandemijo preživeli doma, se morajo zdaj spet navaditi na redno vstajanje, odhod v šolo, zanimive aktivnosti in, seveda, spanec brez ponočevanja. Berite dalje in izvedeli boste, kako šolarju ustvariti vsakodnevno rutino in vanj vključiti ne le učenje ampak tudi počitek.
Zakaj je dnevna rutina pomembna?
Ena izmed najbolj pomembnih stadijev razvoja človeka se odvija ravno med šolanjem. V tem obdobju se oblikuje otrokova osebnost, njegova fizična plat in aktivnost živčevja se še vedno razvijata, šolarji pa pridobivajo ene izmed najpomembnejših znanj in veščin. Na vse te faktorje pa vplivajo tudi dnevne navade, zato je v šolarjevem življenju vredno ustvariti dnevno rutino, ki bo poskrbela za produktivnost in šolarjem hkrati priskrbela tudi počitek.
Vsi procesi v telesu imajo svoj ritem in s spodbujanjem in ohranjanjem določenega ritma omogočamo organizmu pravilno delovanje. Dejstvo, da se odrasel človek počuti najbolje, ko hodi spat in vstaja ob približno enakem času, si načrtuje kosilo ob enakem času dneva (ni nujno, da je to natanko takrat, ko ura odbije dvanajst) in ima fiksen delovni čas, ni tja v en dan. Ravnovesje med šolskimi obveznostmi in počitkom prispeva k boljšim rezultatom v šoli, k hitrejšemu prilagajanju šolskim pogojem in ne nazadnje pozitivno vpliva tudi na otrokov imunski sistem.
Idealni šolarjev dan
Zagotovo bi se večina šolarjev strinjala s tem, da je idealni dan po njihovih predstavah sobota ali nedelja. Realnost pa je drugačna, saj morajo 5x na teden zgodaj vstati in oditi v šolo. Vsak šolski dan bi se moral začeti z jutranjo higieno in zdravim zajtrkom, ki bo spodbudil metabolizem, dal otrokom potrebno energijo in možganom priskrbel »gorivo«.
Če so vaša jutra hektična in spominjajo bolj na bitko s časom kot miren začetek novega dneva, začnite skupaj z otroki vstajati vsaj 15 minut prej in si za posamezne zadolžitve namenite dovolj časa. Malico lahko pripravite že zvečer prej in jo zjutraj skupaj s pijačo le zapakirajte v šolsko torbo, enako si lahko otroci oblačila pripravijo že zvečer. Po jutranji rutini prihaja čas za odhod v šolo, kjer otroci preživijo približno 5-8 ur, odvisno od letnika in krožkov.
Po vrnitvi iz šole mnogi starši naredijo napako in otroke takoj prisilijo k domačim nalogam. Zavedati se je treba, da tudi otroci potrebujejo čas za počitek in črpanje novih moči, ta čas pa prihaja ravno takrat. Če so otroci utrujeni, jim popoldanskega počitka ne preprečujte. Nekateri otroci pa imajo nasprotno dovolj energije za različne gibalne aktivnosti.
Vir fotografije: freepik
Šele po počitku je spet čas za šolske obveznosti. Po besedah strokovnjakov se koncentracija otrok spet zviša okoli 16.-17. ure, kar je idealni čas za domače naloge. Priprava na naslednji dan pa ne bi smela trajati vse do poznega večera in zagotovo pa otroci po učenju in ne bi smeli iti naravnost v posteljo. Po domačih nalogah je zato čas za igro, s prijatelji ali pa sami. Svojim otrokom dovolite, da kar se da izrazijo svojo ustvarjalnost in domišljijo, privoščite pa jim tudi čas in igro brez prisotnosti odraslih.
Če si mislite, da so igre po nalogah brezvezne, da bi otroci morali več časa posvetiti učenju, se motite. V resnici misel na igro, ki sledi, otroke motivira k boljšim rezultatom. Konec dneva naj bo namenjen večerni higieni in spancu, ki ju prav tako ne zanemarjajte, saj tvorita nujni del dnevne rutine. Pravila higiene spanja govorijo o tem, da bi se otroci morali »izklopiti« vsaj uro ali dve pred spanjem. Več o pomembnosti higiene spanja si lahko preberete tukaj.
Ali želite, da bi vaši otroci domov prinašali dobre šolske rezultate in da bi bili hkrati srečni in zdravi? Ustvarite jim dnevno rutino, ki temelji na ravnovesju obveznosti in počitka in mislite na to, da je šola sicer na prvem mestu, ampak niti z učenjem dolgo v noč ni treba pretiravati.