Z intoleranco na laktozo se dandanes srečujemo pogosteje kot v preteklosti. To pa ni edini razlog, zakaj starši vse pogosteje segajo po rastlinskih alternativah živalskega mleka. Rastlinsko mleko je zadnja leta pri modernih starših vse bolj priljubljeno in tu so njegove prednosti, pa tudi slabosti!
Mnogi izmed vas morda ob pogledu na starše, ki zavračajo mleko živalskega izvora, le nerazumevajoče obračate z glavo. Le kaj je narobe z mlekom, ki so ga včasih pili otroci v času celotnega otroštva in tudi kasneje? Je lahko dostopno, poceni in zdravo – vsebuje beljakovine, ki otroke popolnoma nasitijo in v sebi skrivajo zdrave maščobe, ki so potrebne za otrokov zdravi razvoj. Govorimo o kravjem mleku, ki pa ga nekateri otroci ne prenašajo, vsi starši pa nad njim tudi niso ravno navdušeni.
Kaj pa kozje mleko?
Podobno kot kravje, tudi kozje mleko vsebuje laktozo, brez težav ga prenašajo mnogi otroci z alergijo na mlečne beljakovine, ki se nahajajo v kravjem mleku. To se kaže s prebavnimi, dihalnimi in kožnimi težavami, v nekaterih primerih pa se to prvič pojavi šele v odraslosti. Če v tem primeru iščete živalski nadomestek za kravje mleko, posezite po kozjem. Ima manj sladkorja kot kravje mleko in vsebuje večjo količino priporočenih vsebnosti kalcija in D vitamina. V njem boste našli več nasičenih maščob, tako da ni popolnoma primerno za otroke, ki mleko pijejo dnevno.
Rastlinsko mleko brez laktoze
Rastlinsko mleko iz mandljev, soje, riža in mnogih drugih surovin boste našli v vsakem supermarketu, med nakupovanjem pa ga boste opazili tudi v mnogih nakupovalnih košaricah. Nič čudnega, saj je z vedno več vegani in drugimi pristaši rastlinske hrane po njem veliko povpraševanje, zato obstaja verjetnost, da ste ga vsaj enkrat v življenju tudi vi okusili. Tukaj pa so pozitivne in tudi negativne strani:
Sojino mleko
Sojino mleko je takoj za mandljevim mlekom druga najbolj priljubljena verzija rastlinskega mleka. Primerno pa ni za otroke, ki so alergični na sojo, saj gre v večini primerov z roko v roki z alergijo na oreščke.
Prednosti
- Nesladkano sojino mleko vsebuje najmanj sladkorja – le 6 gramov na kozarec
- Vsebuje visoko vrednost beljakovin, kar 8 gramov in 2 grama vlaknin
Slabosti
- Je relativno drago
- Sladkano in z dodanimi priokusi lahko vsebuje preveč sladkorja
Ovseno mleko
Ovseno mleko je narejeno le iz ovsa in vode, tako da nima laktoze in ne vsebuje nobene soje ali oreščkov. Na njegov okus se morate navaditi, saj po okusu ni nič podoben kravjemu.
Prednosti
- Podobno kot sojino mleko, tudi ovseno vsebuje 2 grama vlaknin
- V njem se skrivajo 4 grami beljakovin
- Preprosto ga lahko izdelate tudi doma
Slabosti
- Največja slabost ovsenega mleka je sladkor – en kozarec vsebuje kar 19 gramov saharidov
- V njem ne boste našli veliko vitaminov in mineralov
Riževo mleko
Riževo mleko po večini spominja na ovseno, vendar v njem ne boste našli toliko beljakovin. Strokovnjaki iz Velike Britanije priporočajo, da se mu otroci do 5. leta starosti izogibajo, saj lahko vsebuje nevarno vrednost arzena.
Prednosti
- Ne vsebuje nobenih nasičenih maščob in holesterola
- Je hipoalergen
Slabosti
- Riževo mleko ima visok delež sladkorja – 13 gramov v enem kozarcu
- Vsebuje izredno malo beljakovin, le 0,7 grama, ostala hranila so umetno dodana
- Lahko vsebuje arzen
Mandljevo mleko
Mandljevo mleko je verjetno najbolj priljubljena in najbolj dostopna alternativa, ki ne vsebuje nobenega glutena niti soje, in ker ni živalskega izvora, se vam ni treba bati neželenih hormonov in niti antibiotikov.
Prednosti
- Je lahko dostopno
- Ima nizko vsebnost sladkorja – le 7 gramov na kozarec
- Predstavlja kar 45 % priporočenega dnevnega vnosa kalcija
Slabosti
- Kozarec mandljevega mleka vsebuje le 60 kalorij
- Ne vsebuje nobenih maščob in le 1 gram beljakovin
- Ni primerno za otroke z alergijo na oreščke
Mleko iz indijskih oreščkov
Mleka iz indijskih oreščkov na trgu ni tako dolgo kot mandljevega mleka, vendar je kljub temu priljubljeno. Je nežno, kremasto in malce bolj okusno kot mandljevo mleko.
Prednosti
- Podobno kot mandljevo mleko ima nizko vsebnost sladkorja – 7 gramov na kozarec
- Prav tako vsebuje v enem kozarcu 45 % priporočenega dnevnega vnosa kalcija
- V sebi skriva 25 % vitamina D in 25 % vitamina E
Slabosti
- Je težje dostopno
- En kozarec vsebuje le 60 kalorij
Kokosovo mleko
Kokosovo mleko je v večini primerov primerno tudi za otroke, ki so alergični na oreščke. Čeprav kokos Zvezni urad za hrano in zdravila (ang. FDA, Food and Drug Administration) uvršča med oreščke, je to pravzaprav sadje. Če imate v družini alergika na oreščke, se pred uživanjem tega mleka raje posvetujte z zdravnikom.
Prednosti
- Je lahko dostopno in izredno okusno
- Vsebuje kar 50 % priporočenega dnevnega vnosa vitamina B12 in 45 % kalcija
Slabosti
- Ne vsebuje nobenih beljakovin, zato pa kar 4,5 grama nasičenih maščob
- V enem kozarcu najdete kar 7 gramov sladkorja
Lešnikovo mleko
Lešnikovo mleko predstavlja še eno vrsto rastlinskega mleka, v nasprotju z zgoraj omenjenimi pa je njegov okus po oreščkih bolj izrazit. To pa ne spremeni dejstva, da nima laktoze, glutena in ne vsebuje soje.
Prednosti
- Lešniki vsebujejo visoko vrednost mononasičenih maščob, beljakovin in mineralov kot sta baker in magnezij
- Je bolj hranilno, vsebuje kar 110 kalorij na kozarec
Slabosti
- Vsebuje več sladkorja – 14 gramov na kozarec
- V sebi skriva manj kalcija, le 30 % priporočenega dnevnega vnosa
- Je težje dostopno in dražje kot na primer mandljevo mleko
Dolg seznam vrst rastlinskega mleka, ki še zdaleč ni popoln, lahko dodobra spremeni jedilnik celotne družine. Še preden otroku nalijete poln kozarec rastlinskega mleka, se posvetujte z zdravnikom ali strokovnjakom za prehrano. Intoleranca na laktozo ali alergija na mlečne beljakovine gresta namreč lahko z ramo ob rami s katerokoli vrsto rastlinskega mleka.