Nosečnost v kasnejši starosti, predvsem tista prva, je pogosto predmet diskusij in odkrito rečeno, ne zmeraj v najlepši luči. V povezavi z nosečnostjo po tridesetem običajno slišimo same negativne reči, zato vam prinašamo 7 prednosti, ki se jih lahko veselite, če načrtujete otroka po dopolnjenem 35. letu.
Najbrž se niti ne spominjate, kdaj ste na tortici upihnili 30 svečk in čeprav imate stabilno partnersko zvezo, otroci v vaše življenje še niso vstopili. Na vprašanja družinskih članov, kdaj boste že končno imeli prvega otroka, odgovarjate, da saj imate že psa in/ali mačko. Ali pa se izmuznete se s tem, da čakate pravo starost. Imeti otroka pri višji starosti namreč s seboj prinaša kar nekaj prednosti.
1. Poživitev možganov
Več raziskav je pokazalo, da imeti otroke pri kasnejši starosti lahko povzroči ponoven zagon vaših možganov. Z naraščajočo starostjo bo vaš um bistrejši. Strokovnjaki so ugotovili, da so mame, ki so rodile po 35. letu, imele po menopavzi boljši verbalni spomin in prav tako ostrejše znanje. V primerjavi z ženskami, ki so rodile pred 24. letom, starejše mame niso imele le več življenjskih izkušenj, ampak so se tudi boljše znašle pri reševanju težav kot njihove sovrstnice.
2. Več sreče in manj stresa
Starejši starši običajno po otrokovem rojstvu občutijo manj stresa in so mirnejši in spokojnejši kot njihovi mlajši »kolegi«. Medtem ko pri mlajših mamicah občutek sreče po porodu traja le kratek čas ali pa je popolnoma odsotno, pri starejših porodnicah traja dlje in se pred porodom in po njem celo zvišuje. Po mnenju znanstvenikov ne gre za to, da boste občutili manj stresa in strahu glede svojega dojenčka, ampak boste ta čustva boljše predelali in hormoni na vas ne bodo imeli takšnega vpliva.
3. Manjše tveganje za otrokove poškodbe
Starši svoje otroke varujejo ne glede na to, v kateri starosti so postali starši. Je pa znanstveno dokazano, da tveganje za nenamerno poškodbo otroka, ki zahteva zdravniško oskrbo, upada z višanjem starosti mame. Najverjetneje je to zato, ker se starejši starši bolj zavedajo nevarnosti in so na zaščito bolje pripravljeni.
Kot starejši starš ste bolj preudarni in veste, kje bi se vaš otrok lahko poškodoval. Tudi t.i. starševski šesti čut je lahko bolj močan, zaradi česar se boste izogibali krajem, kjer bi lahko prišlo do poškodb, lahko da boste bolj dosledni pri zaščitnih ukrepih.
Vir fotografije: Freepik
4. Čustveno boste bolj pripravljena
Z naraščajočo starostjo prihaja tudi neizpodbiten občutek zrelosti. Samo pomislite, kako zelo ste se spremenili v zadnjih 10. letih. In to je ravno tista zrelost, ki igra pomembno vlogo tudi pri starševstvu. Ne gre za emocionalno pripravljenost starejših mam, ampak tudi za vpliv, ki ga takšna vzgoja pušča na otrocih.
Nizozemski znanstveniki so ugotovili, da mame starejše od 31 let ne preklinjajo v prisotnosti otrok in na otroke bentijo veliko manj in se prav tako izogibajo fizičnemu kaznovanju.
Skupni rezultati študije so pokazali, da so otroci starejših mam bolje vzgojeni, dobro socializirani in emocionalno bolj zdravi, kar se je pokazalo tudi pri starosti v najstniškem obdobju. Vedenje starejših mamic je po besedah raziskovalcev bolj mirno, kar se kaže tudi pri odnosu do otrok in njihovemu razvoju.
5. Vaš otrok bo bolj izobražen in tehnično spretnejši
Dlje kot boste čakali s spočetjem otrok, bolj verjetno je, da bodo vaši otroci tehnološko bolj spretni in bodo napredke moderne dobe dohajali veliko hitreje. Otrokom starejših staršev je bolj blizu znanstveni, tehnološki in socialni napredek, ki je bil v svetu dosežen v zadnjem desetletju in se bo zagotovo še nadaljeval. Zahvaljujoč temu bodo otroci starejših staršev bolj izobraženi na vseh področjih, in prav tako bolj zdravi.
6. Finančno boste stabilnejša in bolj zdrava
Dejstvu, da je zdravje povezano tudi z denarjem, ni mogoče oporekati. Če ste po zaključku šolanja nastopili z delom in se posvečali grajenju kariere, vam je najverjetneje na bančni račun prikapljalo tudi nekaj evrov. Po mnenju znanstvenikov je verjetno, da so mlade ženske brez otrok svoje prihranke vlagale v svoje zdravje, kasneje pa v zdravje svojih otrok.
Tiste, ki so se po koncu srednje šole odločile za visokošolski študij in so s tem dlje časa v izobraževalnem sistemu, dosegajo na socialno-ekonomskem področju boljše rezultate, to pa se obetavno odraža tudi na zdravju njihovih potomcev. Morda je to videti kot začarani krog, vendar je statistično dokazljivo, da dlje ko študirate, večja je mesečna plača in na osnovi tega si lahko privoščite boljšo skrb za zdravje ne le zase, ampak tudi za svoje otroke.
7. Morda boste živeli dlje
In še najboljša novica za konec – če boste imeli otroke pri starejši starosti, boste morda živeli dlje. Nekateri so mnenja, da če postanete mamica pri starejši starosti, ne boste imeli energije za dohajanje majhnih otrok, ali pa še huje, ne boste zraven, ko bo čas za njihove pomembne življenjske dogodke, kot na primer poroka ali pa rojstvo njihovih otrok.
Pokazalo pa se je, da je to mišljenje lahko daleč od resnice. Raziskava iz leta 2015, objavljena v akademski reviji Menopause je dokazala, da so ženske, ki imajo otroke po 33. letu, imele dvakrat višjo verjetnost, da doživijo 95 let! To pa je nekaj, kaj pravite?