Ravnokar ste se vrnili iz porodnišnice in v posteljici leži najmanjša in najbolj krhka kepica sreče. Gledate jo in kar od enkrat vas popade panika. Zaveste se, da imate doma novorojenčka in sta s partnerjem zanj odgovorna čisto sama. V bližini ni nobene medicinske sestre in še zdaleč ne zdravnika. Svetovali vam bomo, kako se spopasti s prvimi dnevi z novorojenčkom in kdaj poklicati na pomoč.
Po prihodu iz porodnišnice ne bo nikoli več tako, kot je bilo. Vaše življenje se bo korenito spremenilo in v letih, ki sledijo, se bo vse vrtelo okoli nege vašega otroka. Na te trenutke ste se preteklih devet mesecev zagotovo skrbno pripravljali, toda nekatere reči vas bodo zagotovo presenetile. Kako so videti čisto prvi dnevi z novorojenčkom?
Velike spremembe za dojenčka
Tako kot vi, se mora tudi dojenček prilagoditi novemu okolju in novi situaciji. Kar naenkrat ni več v varnem zavetju maternice, kjer je tema, tesen prostor in je poslušal prijetne zvoke. Po stresnem prihodu na svet se je znašel v neznanem okolju polnem svetlobe, zvokov in vonjav. Zato ni čudno, da želi prve dneve le spati in jokati. Poleg tega ima novorojenček osnovne življenjske potrebe:
- Hranjenje: Novorojenčkov želodček je velik približno kot žogica za namizni tenis in zato bo želel jesti na vsake 2-4 ure. Ni vam treba izdelati urnika dojenja, dojenčka poskusite hraniti na zahtevo. Med dojenjem dojenčku ne dajete samo potrebnih hranil, ampak s tem izpolnjujete potrebo po bližnjem stiku, toploti in sesalnem refleksu. V primeru, da ne morete ali nočete dojiti, hranite dojenčka iz stekleničke v enakem položaju kot pri dojenju.
- Spanec: Kadar novorojenček ne jé, najverjetneje spi. Dojenčki kmalu po rojstvu spijo po 2-3 ure večkrat na dan. Dojenčka je treba po treh urah zbuditi in nahraniti, s čimer boste uskladili skupni režim in prav tako se izognete temu, da bi bil vaš dojenček po dolgem spancu letargičen. Pripravite se na to, da bo dojenček med spanjem dajal najrazličnejše zvoke, ki spominjajo na smrčanje, grgranje in tudi piskanje. Ti zvoki so popolnoma običajni, pozornost je treba nameniti le, če dojenček diha hitreje kot običajno, sope po vsakem vdihu, med posameznimi dihi dela več kot 10-sekundne premore, je modrikast, otopel in ima vročino.
- Previjanje: Zdravega novorojenčka boste previjali relativno pogosto tudi do 12-krat dnevno. Lahko se zgodi, da ga boste morali previti pred in po hranjenju, zato si naredite veliko zalogo plenic. V prvih dneh življenja dojenčka boste v plenicah opazili mekonij, prvo blato novorojenčka, po prihodu domov pa bi se blato moralo spremeniti na rumenkasto, ali blago zelenkasto. Dojenčka previjte zmeraj, ko je to potrebno in ga ne puščajte v mokri plenici.
- Jok: Starši nad jokom novorojenčka niso ravno navdušeni, vendar se je treba zavedati, da je jok edini način, s katerim dojenček komunicira. S časoma se boste naučili prepoznavati različne vrste joka in nanj reagirati. Otroci nehajo jokati, ko so izpolnjenje vse njihove potrebe. Če imate občutek, da ste naredili vse, kar je v vaši moči in jok ne poneha, se obrnite na pediatra.
Vir fotografije: Freepik
Ne paničarite, ampak ...
... če imate občutek, da nekaj ni v redu ali pa da ne veste kaj narediti, se obrnite na pediatra, v najhujšem primeru pa na otroško nujno pomoč. Kar najhitreje poiščite zdravniško pomoč, če vaš novorojenček kaže nekatere od spodnjih znakov:
- modra obarvanost kože
- rumenkasta koža in očesne beločnice
- ponavljajoče bruhanje
- pordelost, oteklina in/ali gnojni izcedek iz popka
- izrazita otopelost
- pomanjkanje apetita
- izguba teže
- povišana telesna temperatura
- kašelj
- neutolažljiv jok
- nenaravno dihanje
- manj kot tri mokre pleničke v času 24 ur.
V prvih tednih se pri novorojenčkih pogosto kažejo različne spremembe zdravstvenega stanja. Nekatere muči zlatenica, druge kolike, spet tretje pa težave z izcedkom iz popka. Ravno zato je pomembno, da se posvetujete pri pediatru ali babici in se ne mučite doma sami, za zaprtimi vrati. Pediater bo redno preverjal, ali dojenček pridobiva na teži in vas spraševal o spanju in previjanju.
Vir fotografije: Freepik
Fizične in psihološke spremembe matere
Nosečnost je za ženske velik zalogaj, kar pa s telesom in duševnostjo naredi porod, pa je druga reč. Porod je atletski podvig in nič čudnega, da vas še nekaj dni po porodu boli celo telo. Najhuje je zagotovo »tam spodaj«. Po vsakem vstajanju še zmeraj krvavite in najboljši prijatelji so kar naenkrat poporodni higienski vložki.
Drug del telesa, kjer prihaja do velikih sprememb, so dojke. So težke, polne mleka in bolijo, tudi ko se dojenček ne doji. Lahko se zgodi, da imate preveč mleka kot ga dojenček lahko popije, zato si ga lahko nekaj izsesate ali iztisnete ter morebiti shranite za pozneje.
Ženske po porodu muči tudi zaprtost in traja vsaj nekaj dni, da se prebavni sistem vrne v normalno stanje. Zaprtost lahko povzročijo tudi hemoroidi, poporodni analgetiki ali epiziotomija, torej prerez presredka. Preizkusite naravna odvajala, na primer čaje, ki pospešijo prebavo, ali pa uživajte slive in jedi bogate z vlakninami.
Večinoma pa duševno stanje veliko bolj na udaru kot fizično in lastno telo ob pogledu v ogledalo temu ne pomaga. Najhuje pa je najpogosteje prvih 24 ur. Hormoni bodo kot na vlakcu smrti. Srečni boste, ker imate dojenčka pri sebi, hkrati pa se boste počutili izčrpano, prestrašeno, razdražljivo, v stresu, utrujeni in oboleni. Po porodu se bo telo z vsemi močmi trudilo spraviti raven hormonov pod nadzor, vendar običajno to traja nekaj časa. Ravno v tem času se pri nekaterih pojavljata t.i. baby blues in poporodna depresija. Pomembno je, da ima ženska po porodu v bližini nekoga, ki ji bo v pomoč tudi, če sama za to ne bo prosila.
Dojenčkove potrebe so za mamo po prihodu iz porodnišnice na prvem mestu, takoj na drugem ali (pa prav tako na prvem) pa bi moralo biti zdravje mamice. Tudi sami ne odlašajte z obiskom zdravnika, če imate povišano temperaturo, krvne strdke v velikosti žogice za golf, vas je akutno začela boleti glava ali pa prsni koš in če pri mokrenju občutite pekočo bolečino. Zdravnika obiščite tudi v primeru, če je vaš vaginalni izcedek dobil neprijeten vonj, kar je lahko vzrok za okužbo, in tudi v primeru, če se občutljivost vašega trebuha poslabšuje. Zase ne obdržite niti neprijetnih misli in občutka brezupa.
Spremembe bo občutil tudi partner
Sicer na svet dojenčka ni privedel, toda to ne pomeni, da bo vaš partner v prvih dnevih (in tednih) z dojenčkom psihično in fizično v redu. Tudi partner bo neprespan, izčrpan in tudi njega bodo prevzela čustva. Dobro se je še pred porodom odkrito pogovoriti o tem, kako bo pri vas doma po otrokovem rojstvu.
Kdo bo kdaj previjal dojenčka? Kako bo s kuhanjem in čiščenjem? Bo pomoč prišla od domačih, ali pa se bo k vam za določen čas preselila tašča? Zdaj ste že družina, zato naj bi nego za dojenčka in skrb za domača opravila pošteno razdelili in ne dopuščali, da vse opravi ena oseba.
Vir:
- Yelena Moroz Alpert. What Baby's First Day Home Is Really Like. Online. In: The Bump. 2024. Dostopno na: https://www.thebump.com/a/babys-first-day-home.
- 5 Things to Know About Your First 5 Nights Home with Baby. Online. In: Lancaster General Health. 2024. Dostopno na: https://www.lancastergeneralhealth.org/health-hub-home/motherhood/fourth-trimester/5-things-to-know-about-your-first-5-nights-home-with-baby.
- Gina Bevinetto Feld. What the First Week With a Newborn Is Really Like. Online. In: Parents. 2023. Dostopno na: https://www.parents.com/baby/care/newborn/what-to-expect-babys-first-week/.