Dojenček je prestopil čudoviti mejnik prvih šestih mesecev in vi zagotovo že dobro veste, da je življenje s polletnim otročkom kilometre oddaljeno od življenja z novorojenčkom. Druga zanimanja in potrebe zahtevajo tudi spremembe v gospodinjstvu in predvsem pri dojenčkovi opremi. Kaj je dobro imeti vedno pri roki v obdobju od šestega do devetega meseca po rojstvu?
V naslednjih tednih boste imeli doma malega pionirja pri skoraj vsem. Dojenček postopoma preide na uživanje goste hrane, se nauči sedeti, mahati ljudem in prav tako čebljati. Na koncu tega obdobja se bo že počasi postavljal na noge in morda poskušal narediti prve korake. Povsem naravno je, da želite svojemu otroku priskrbeti vse na svetu, vendar se kdaj pa kdaj v morju pripomočkov in igrač izgubi tudi že večkratni starš. Mi vemo, kaj vse v teh mesecih resnično potrebujete.
Gospodinjstvo prilagojeno dojenčku
V obdobju od 6-9 mesecev dojenček se dojenček s sedenja postavi na noge, zato je treba stanovanje zavarovati in ga pripraviti na radovednega otroka, ki ga bo povsod dovolj. Koliko varnostnih elementov boste potrebovali, je odvisno od velikosti, tlorisa in opreme vašega doma. Poigrajte se za trenutek otroka tudi vi in si predstavljajte, kaj vse bo v njegovi višini, ko začne po vseh štirih odkrivati vsak kotiček vašega doma. Prav vam bo prišlo naslednje:
- varnostna ograjica, predvsem za stopnišče, pa tudi za omejitev prostorov, kamor otrok nima dostopa.
- varovala za vtičnice
- varovala za omarice
- varovalne ključavnice za omarice in predale, da vaš otrok ne bi imel dostopa predvsem do zdravil, alkohola, čistilnih sredstev in ostrih predmetov (pribor, noži, škarje)
- zaščitni pokrovi za štedilnik, ki preprečijo možne opekline
- ovire ali mreže za okna, tudi v primeru, če stanujete v pritličju
- varovala za različne kable
- sidra za pritrditev pohištva, zahvaljujoč katerim otroci ne bodo prevrnili težjega pohištva, predvsem knjižne omare
- blokade za vrata, ki preprečujejo zapiranje vrat in poskrbijo, da vaš otrok ne bo ostal v zaprtem prostoru brez nadzora
Pripomočki za hranjenje
Približno pri šestih mesecih se otroci srečajo s prvo gosto hrano, ki jo še kombinirajo z maternim mlekom ali mlečno formulo. Na vrsto pridejo tudi prvi poskusi za samostojno hranjenje z otroškim priborom. Dojenček bo od približno devetega meseca jedel skupaj z družino, zato mu je treba narediti prostor pri jedilni mizi in pristaviti lasten stolček za hranjenje.
Dilema mnogih staršev je priprava prve goste hrane. Kupovati že pripravljeno hrano ali vse od osnov pripravljati doma? Če ste pristaš druge možnosti, boste hvaležni pomoči kuhinjskega robota, ki pripravi hrano na sopari, jo seseklja in ohrani vse vitamine in minerale. Za hranjenje šest do devetmesečnega lakotnika boste potrebovali naslednje pripomočke:
- stolček za hranjenje z varnostnim pasom in ergonomskim mehkim sedežem
- posodice in krožnike, najbolje silikonske ali iz nezlomljivega materiala brez BPA
- žličke in kasneje tudi pribor, s katerim se bodo otroci naučili samostojno jesti
- slinčke
- parni kuhalnik in sekljalnik v enem Beaba Babycook®
- kuharice, ki vam bodo olajšale odločitve
- kozarčke s cucljem
- posode za shranjevanje hrane
Oblačila
Prve tedne in mesece je dojenček prespal večino dneva in noči, zdaj pa je veliko bolj aktiven, hodi po vseh štirih, poskuša jesti sam in odkriva kotičke doma. S tem gre z roko v roki tudi pogostejše preoblačenje. Otroška garderobna omara bo v tem obdobju vsebovala naslednje:
- priročna vsakodnevna oblačila, primerna za na vrt in igrišče
- sezonska oblačila (tople jaknice, kapice, šali, rokavice, in tudi zračni pajaci, oblekice, kratke hlače, klobučki in sončna očala)
- protizdrsne nogavičke
- kopalke
- pižama
- klasične in plavalne pleničke
Otroška lekarna
Vaša otroška domača lekarna je najverjetneje dobro založena že od prvega dneva in v njej ne manjka nosni aspirator, termometer in različne kreme. Zdaj je čas, da jo dopolnite z zdravili, ki vam bodo prav prišle v nujnih primerih. Seveda se vedno prej posvetujte s pediatrom:
- ibuprofen za dojenčke
- kapljice proti napihnjenosti
- antiseptično mazilo
Čistoča je na prvem mestu
Dojenčki se lahko zelo zelo hitro umažejo. Hrana na tleh, polne (in kdaj pa kdaj prepolne) pleničke, padci na travo, igre v peskovniku ... oblačila in tudi sami otroci se znajo umazati z rekordno hitrostjo. Zato je pri roki vedno treba imeti prvo pomoč v podobi čistilnih robčkov, in tudi drugih pripomočkov:
- čistilni robčki za pohištvo
- gobice
- papirnati robčki
- vlažilni robčki za obraz in roke
- sredstvo za dezinfekcijo perila
Igrače za razvoj čutov in motorike
Izbira igrač za otroke pogosto vrne starše v njihovo lastno otroštvo. Danes pa je ponudba še bogatejša, zato je treba v obzir vzeti več dejavnikov, po katerih se je pri nakupu treba ravnati. Na tej razvojni stopnji otroci potrebujejo igrače za razvoj čutov in motorike:
- kocke in stolpi za zlaganje
- igrače z ogledalom
- igrače, ki jim pomagajo pri kobacanju
- mehke žogice
- sprehajalček
- igrače za oporo pri sedenju in stanju
- leseni labirinti z bunkicami
Knjižice
Pri šestih mesecih dojenčki že vidijo barvno in tridimenzionalno, zato boste vzbudili njihovo zanimanje z barvnimi in interaktivnimi knjižicami, ki vsebujejo različne izbočene elemente, ježke in podobno. Otroci prav tako začenjajo posnemati zvoke, ki jih slišijo, zato posezite tudi po knjižicah z zvočnimi učinki.
Kasneje, ko dopolnijo 9 mesec, že poskušajo izgovarjati prve besede, ki lahko prav tako spodbujate s knjigami. V knjigarnah poiščite preproste knjige, ki ponazarjajo živali, hrano in predmete, ki otroka vsakodnevno obkrožajo. Še vedno velja, da otroci radi sesajo in okušajo, kar jim pride pod roke, zato izbirajte kartonke tekstilne in plastične knjižice.
Izraščanje zobkov se nadaljuje
Prvi dojenčkov zobek lahko ugleda luč sveta kadarkoli med 3-15 mesecem in izraščanje vseh zobkov se nadaljuje vse do približno drugega leta starosti. Če tega še niste nabavili, je zdaj čas za nakup grizala in tudi prve zobne ščetke, saj je za zobke treba skrbeti vse od prvega dalje. Otroški zobki vam bodo hvaležni za:
- različna grizala (silikonska, lesena, primerna za zamrzovalnike)
- prvo zobno ščetko namenjeno dojenčkom
- mehke tekstilne krpice, saj se slinjenju pri izraščanju ne da izogniti.