Čakalnice pri alergologih so vse bolj in bolj polne otrok, ki čakajo na svoj prvi pregled. Pljuča predvsem spomladi stalno napadajo tuji mikrobi in alergeni, ki prežijo v zraku. Znaki alergije in astme se lajšajo z zdravili in tudi s spremembo življenjskega stila. Ste že slišali za mediteransko dieto? Ta lahko zniža tveganje za nastanek otroških alergij, s katerimi se spopada vse več otrok.
Imeti alergijo na cvetni prah in vse, kar cveti v tem najlepšem letnem času ni nič kaj prijetno. Tudi navidez nedolžen sprehod po parku se lahko konča z oteklo sluznico, zabitim nosom in očmi rdečimi kot po prejokani noči. Zakaj in kako pravzaprav pride do alergične reakcije?
Vir fotografije: Freepik
Ko alergeni (cvetni prah in tudi alergeni, ki se nahajajo v živilih) pridejo v telo, jih imunski sistem prepozna kot škodljive in v prizadevanju za obrambo organizma pošilja protitelesa, katerih naloga je boriti se proti tem alergenom. Stranski učinek tega obrambnega mehanizma je proizvodnja histamina, torej kemične spojine, ki je zaslužna za neprijetne simptome, ki jih povezujemo z alergično reakcijo, torej nahodom, draženjem oči in bolečinami v grlu.
Rešitev za alergije je doseči ravnotežje med tem, kar v organizem iz okolice prihaja (v tem primeru torej to, kar dihamo) in odzivom telesa na te »vsiljivce«. Večino neprijetnih alergij zdravimo z zdravili, v številnih primerih pa se izogibamo povzročiteljem alergičnih reakcij (živalska dlaka, določene vrste živil in podobno). Pomaga pa lahko tudi sprememba življenjskega stila in navdih Mediterana, natančneje mediteranska kuhinja. Zakaj je tako izjemna in zakaj se ravno ta dieta vse pogosteje povezuje z zdravljenjem otroških alergij?
Učinki na zdravje
Prednosti za zdravje, ki izhajajo iz mediteranske diete se kažejo kot najmočnejši predvsem iz vidika respiratornih težav. Otroci, ki se držijo te diete, imajo manjšo verjetnost za nastanek alergij na dihalnih poteh (kot na primer astma) in koži. Na grškem otoku Kreta, kjer je mediteranska dieta način življenja, za alergijo ne trpi skoraj noben otrok in ravno tukaj se je porodila ideja, da je mediteranska dieta lahko odgovor na sezonske alergije.
Takoj na začetku pa je treba opozoriti, da mediteranska oz. sredozemska dieta ni primerna za vsakogar. Morda se to zdi protislovno, vendar so nekateri otroci lahko alergični na določena živila mediteranske prehrane, predvsem oreščke in izbrane vrste zelenjave in sadja. Mediteranska dieta ne bo primerna za vašo prehrano tudi v primeru, če si prizadevate v kuhinji uporabljati kar največ lokalnih in sezonskih živil.
Kaj na Mediteranu počnejo drugače?
Mediteranska prehrana je bogata z zdravimi živili, ki so polna antioksidantov in telesu dovajajo kar največ hranil, vitaminov in mineralov. Ravno antioksidanti so tisti, ki telesu pomagajo pri borbi z boleznimi in iz njega odvajajo proste radikale. Ti se kopičijo v telesu kot stranski produkti vsakodnevnega delovanja celic v organizmu. Antioksidanti so bili v preteklosti znani po tem, da minimalizirajo tveganje za nastanek srčnih bolezni in raka, ob čimer se je pokazalo, da enako pomagajo telesu tudi pri borbi proti alergijam in astmi.
Strokovnjaki pa opozarjajo, da če se želite z mediteransko dieto učinkovito boriti proti alergijam, morate v prehrano uvrstiti vsa priporočljiva živila, ne le enega ali dva. Mediteranska prehrana je bogata s svežim sadjem, zelenjavo, ribami in oreščki, v njej ne najdete nobene hitre hrane ali polizdelkov. V povezavi z mediteransko prehrano se sicer govori o dieti, ampak je strah, da bodo vaši otroci stradali, povsem odveč. Ta življenjski stil je preprosto znosen in vključuje že omenjeno sveže sadje in zelenjavo, ribe, oreščke in semena, pusto meso, polnozrnata živila, fižol in olivno olje.
Mediteranske jedi lahko pomagajo pri lajšanju znakov alergij in otrokom omogočajo določeno olajšanje, saj so bogate s C vitaminom, resveratrolom, kvarcetinom, omega-3 maščobnimi kislinami, folati in karotenoidi. Vse te snovi, ki jih živila vsebujejo, na določen način pomagajo organizmu pri boju z alergeni, imajo antihistaminske lastnosti in protivnetne učinke. Del mediteranske kuhinje so naslednja živila:
- paprika
- paradižnik
- brokoli
- pomaranče
- melona
- jabolka
- jagode
- rdeče grozdje in grozdni sok
- murva
- čebula
- oreščki (predvsem arašidi in orehi)
- semena (lanena, konopljina, chia)
- bučke
- buča
- stročnice (fižol, leča, čičerika, grah)
- spirulina
- morske alge
- okra
- špinača in temno listnata zelenjava
- ribe (sardine, trska, skuša, sled, losos)
- pusto meso (piščančje in puranje)
- črni čaj
Kot lahko tudi sami opazite, pri mediteranski dieti ne gre za omejevanje, temveč za vključevanje pravilnih živil, iz katerih lahko v kuhinji ustvarite prave kulinarične specialitete. Veliko okusnih receptov, ki so nastali po navdihu mediteranske kuhinje najdete tudi med našimi blogi v kategorijah Béaba receptov.