Kopanje otroka: Brez strahu, joka in travme

4 min.
13. mar'25

Večina dojenčkov obožuje vodo, saj so v njej preživeli celih devet mesecev. Vsak dojenček pa ni povodni mož, žabica ali ribica in tudi ob najmanjšem stiku z vodo glasno protestira. Navadite otroka, da je kopanje zabava in da se mu vode ni treba bati. Svetovali vam bomo, kako premagati otroški strah pred kopanjem, pri dojenčkih in tudi malčkih.

Vsak otrok ni navdušen nad vodo. Novorojenčki se lahko v banjici počutijo negotovi, morda jim ni všeč temperatura vode ali pa občutek, da jih odnaša. Pri malčkih se lahko pojavi strah pred zdrsom pod vodo ali pa jim ni všeč zvok tekoče vode. Težave se lahko pojavijo tudi ob stiku oči s šamponom, lahko pa jim je neprijetno, ko jim vodo polijete po laseh. Negativnih občutkov med kopanjem je lahko pri otrocih ogromno. Kako pa premagati strah pred kopanjem in čofotanje v vodi spremeniti na zabavo?

Rutina in skupno kopanje

V prvi vrsti otroškega strahu pred kopanjem ne jemljite zlahka. Gre za resničen strah, ki lahko preraste tudi v fobijo, zato otrok ne silite v banjico, če je otrok vidno vznemirjen. Če se vaš otrok boji kopanja, mu pokažite, da je kopanje lahko tudi prijetno in celo zabavno. Skupaj z otrokom se uležite v kad, kar mu bo dalo občutek varnosti in potreben pogum.

Sedite v kad, kjer boste vodo natočili le do višine nekaj centimetrov in dojenčka položite na prsi tako, da bi imel glavico visoko nad vodno gladino. Zahvaljujoč temu se bo počutil varno, ne bo se bal, da se bo potopil v vodo, stik z vašo kožo pa bo poskrbel za enakomerno temperaturo. Pomaga lahko tudi skupno kopanje s starejšim sorojencem. Pazite le, da starejši brat ali sestra s svojim entuziazmom ne bo preveč razposajen in da s svojim pogumom mlajšega ne bo še bolj prestrašil.

Pomembno je tudi, da s kopanjem ustvarite večerno rutino in prej otroka pripravite na to, da se bliža kopanje. Poskusite lahko tudi s petjem prijetne pesmice, ali pa predvajate pomirjujočo melodijo. V pomoč je lahko tudi ljubka brisačka ali kopalni plašček z veselim motivom, s katero na koncu dojenčka obrišete. Na koncu otroku privoščite še masažo z otroškim oljem ali mlekom za telo. Otrok bo kopanje povezal s tem prijetnim koncem in se počasi znebil strahu.

Kopanje dojenčka strah

Vir fotografije: Freepik

Pazljivo s prho

Ali se vi osebno raje tuširate kor pa kopate v kadi ali pa nimate izbire, saj imate v kopalnici le kabino za prhanje? Ravno prhanje je kdaj pa kdaj razlog za otroški strah pred vodo. Hiter in glasen vodni tok veliko otrok prestraši in potem se te neprijetne cevi bojijo. Pri umivanju zato raje dajte prednost kopanju, če pa nimate izbire, pa otroka posedite in ga polivajte z vodo iz kozarčka ali dlani. Da otroku priskrbite še več občutka varnosti, na ploščice namestite protizdrsno podlogo ali ga posedite v sedež za kopanje ali pa v ležalnik za v banjico. Tako bo prepričan, da mu ne bo spodrsnilo in se mu nič ne bo zgodilo.

Kopanje = igra

Poskusite ugotoviti, česa se vaš otrok pravzaprav boji. Kdaj pa kdaj se lahko zgodi, da dojenček običajno uživa v vodi, kar naenkrat pa se prestraši in ga je potem težko spet spraviti v vodo. Razmislite, kaj je povzročilo njegov nagel strah pred kopanjem in počasi delajte na tem, da se tega znebite in zanj bodite njegov steber varnosti.

V banjico nalijte manj vode in dodajte več igrač. V banjico mu dajte igrače, ki jih ima rad – živalce, ladjice, knjižice. Količino vode lahko zamaskirate tudi z uporabo pene za kopanje, s katero je zmeraj zabavno in mu pokažite, kaj vse se da v banjici početi. Vsi obožujejo peno in mehurčke in tudi otroci niso nobena izjema.

Otroci lahko kopanje tudi vadijo, s pomočjo igre z dojenčkom. Na trgu danes najdete dojenčke, ki so primerni za banjice, in tudi banjice za dojenčke, ki vsebujejo tudi pravo prho. Takšna igra pomaga otrokom razumeti cel koncept kopanja in jim pokaže, da kopanje v banjici nič nič strašnega.

Ideje za kopanje brez joka

  • Za kopanje novorojenčka uporabite majhno otroško banjico – otrok se bo v njej počutil bolj varno kot v veliki banji. Številni starši otroke kopajo tudi v umivalniku.
  • Preverite, ali ima voda pravo temperaturo. Voda za kopanje bi morala biti približno enaka kot telesna temperatura dojenčka.
  • Če uporabljate gobo, izberite ekstra nežno in na kožo ne pritiskajte premočno.
  • Ohranjajte očesni kontakt z dojenčkom.
  • Pripovedujte otroku o vsem, kar bo med kopanjem sledilo.
  • Na dno banjice namestite protizdrsno podlogo.
  • Vodo spustite šele potem, ko otroka vzamete iz banjice. Nekateri otroci se lahko ob pogledu na odtekajočo vodo prestrašijo.
  • Uporabljajte mila in šampone, ki so namenjeni posebno majhnim otrokom. S tem se izognete pekočim občutkom v očeh.

Vir: