Boleč trebušček je ena od najpogostejših reči, zaradi katerih tožijo že majhni otroci. Povzroča jo lahko več dejavnikov, od povsem nedolžnih do tistih, ki zahtevajo obisk zdravnika. Kako prepoznati nevarno bolečino trebuščka pri otrocih in kdaj je treba poiskati zdravniško pomoč? Vse kar potrebujete, boste izvedeli v naslednjih vrsticah.
Bolečina v želodcu ali trebuhu je običajen pojav v življenju odraslih, ne izognejo pa se ji niti otroci. Kaže se na več načinov v različnih predelih trebušne votline. Lahko je akutna in močna, dlje trajajoča, blažja, v obliki bodljajev ali krčev. Pri otrocih se najpogosteje srečate z naslednjimi tipi bolečin trebuščka:
- Splošna bolečina: O njej govorimo takrat, ko otrok ne zmore točno določiti mesta bolečine in kaže na ves predel trebuha. To pomeni, da bolečina ne izhaja iz določenega predela. Tovrstna bolečina je večinoma razlog za prebavne motnje, pline, zaprtost ali želodčno virozo.
- Lokalizirana bolečina: Če otrok kaže na določeni del trebušne votline, govorimo o lokalizirani bolečini, ki lahko kaže na resnejšo težavo. Lokalizirana bolečina se običajno povezuje z vnetjem slepega črevesja, žolčnika, jajčniki, modami ali pa kaže na kilo ali želodčno razjedo.
- Krči: Bolečina, ki je podobna krčem večinoma pomeni napihnjenost in vetrove. Krčem dostikrat sledi driska, ki to težavo reši.
Vsi otroci pa svojim staršem niso zmožni povedati, da jih nekaj boli. Če imate občutek, da se vaš malček vede drugače kot običajno, komunicirajte z njim in poskusite priti težavi do dna. Pri bolečinah v želodcu in trebuhu so otroci razdražljivi, prihaja do izgube apetita in eden od najpogostejših znakov težave v trebuščku je tudi privzdigovanje nog k trebuhu.
Vir fotografije: Freepik
Najpogostejši razlogi za bolečino v trebuhu pri otrocih
Bolečina v trebuščku je pri otrocih povsem običajna, vendar je hkrati povsem naravno, da starše prestraši, predvsem ko vidijo, da njihov otrok trpi. Bolečino v želodcu in trebuščku pri otrocih najpogosteje povzročajo naslednji vzroki:
Zaprtost.
Najpogostejši krivec za bolečine v trebuhu pri otrocih je zaprtost. Otrok, ki trpi za zaprtostjo, ne odvaja blata redno, ali pa je to trdo in suho. Zaprtost pri otroku odkrijete relativno hitro, in to tako, da otrok noče iti na veliko potrebo, in tudi po daljšem prizadevanju kahlica ostane prazna. Zaprtost večinoma povzroča prehrana, ki ni bogata z vlakninami in jo lahko povzroči tudi premalo popite tekočine. Rešitev za to je jedilnik bogat z vlakninami, torej veliko svežega sadja in zelenjave, polnozrnata živila in veliko tekočine.
Zaprtost pri otrocih lahko povzroči tudi navajanje na kahlico. Ko otroci prehajajo iz plenic na kahlico, prihajajo na neznano območje, ki je z njih lahko stresno. Za vse otroke ta prehod ni gladek, in kot bojkot lahko podzavestno zadržujejo gibanje črevesja. K temu lahko pride tudi pri drugih stresnih situacijah, na primer pri nastopu v vrtec, potovanju, prihodu novega sorojenca ipd.
Vzroki za zaprtost so lahko tudi alergije in intolerance, in tudi motnje metabolizma, ki pa so redke. Zaprtost se praviloma reši po spremembi jedilnika, če pa traja več kot dva tedna ali pa vaš otrok vsak dan toži zaradi bolečin v trebuščku, je izgubil apetit, ima vročino ali kri v blatu, ne čakajte na čudež in obiščite zdravnika.
Alergije na hrano in intolerance
Občutljivost, alergije in intolerance na različna živila ne povzročajo samo zaprtosti, ampak tudi drisko, vetrove, napihnjenost in prebavne motnje. Sprožilci alergije so najpogosteje mleko, jajca, pšenica, soja, oreščki, ribe in mehkužci. Občutljivost in intoleranca na živila sicer ne sprožijo imunskega odgovora telesa, toda to ne pomeni, da otrokom ne more povzročati neprijetnih bolečin.
K bolečinam v trebuhu, ki jih povzroča hrana se lahko pridružijo tudi drugi znaki, na primer otekanje, težave z dihanjem, bruhanje in izguba zavesti. Takrat pa že govorimo o alergiji na živila, ki zahteva takojšnjo zdravniško pomoč in zdravljenje povezano z dieto, ki lahko traja celo življenje.
Trebušna gripa ali zastrupitev s hrano
Bolečino v predelu želodca kdaj pa kdaj sproži tudi trebušna gripa, torej pogovorno poimenovanje za virusni gastroenteritis. Gre za hitro vnetje črevesja in želodca, ki se kaže kot krčevita ali splošna bolečina, driska, bruhanje in včasih tudi povišana temperatura. Enako se kaže tudi zastrupitev s hrano in velja, da bi morali v obeh primerih znaki izginiti v 48 urah.
Pri sumu na trebušno gripo ali zastrupitvijo s hrano bodite pri otrocih pozorni tudi na naslednje znake – krvavo blato, močno bitje srca, drisko, znake dehidracije in povišane temperature nad 38 °C. Če se pri otrocih pojavi kakšen od teh znakov, poiščite zdravniško pomoč.
Streptokok ali mononukleoza
Bolečine v trebuhu lahko otrokom povzročita tudi streptokok ali mononukleoza. Gre za različni obolenji z zelo podobnimi simptomi. Najpogostejši so vročina, bolečina v trebuhu in grlu in otečene vratne bezgavke. Bolečina v trebuhu je pri teh dveh diagnozah lokalizirana – v primeru streptokoka otroci tožijo za bolečinami v spodnjem delu trebuha, pri mononukleozi pa je prizadeta leva stran v predelu želodca. Bolečina v tem predelu trebušne votline lahko kaže tudi na težave z jetri ali vranico, zato je pri sumu na streptokok in mononukleozo nujen obisk zdravnika.
Stres in tesnoba
Vse več otrok, tudi v zgodnji starosti, zaradi različnih razlogov občuti stres in tesnobo. Če vaše otroke pestijo nepojasnjene bolečine v trebuhu brez kakršnih koli drugih znakov, gre lahko ravno za izraz stresa ali tesnobe. Poskusite ugotoviti, kaj ali če sploh kaj vašega otroka teži. Pri majhnih otrocih je povzročitelj stresa lahko nastop v vrtec, rojstvo sorojenca, prepiri ali tekoča razveza staršev, bolezen ali smrt družinskega člana, ali pa nastanek fobije.
Razlog stresa pa je lahko tudi nekaj povsem banalnega, predvsem z vidika staršev. Morda vaš otroček hrepeni po novi igrači ali pa mu niso všeč čevlji, ki ste mu jih kupili in se vam to boji povedati. Če ugotovite, da vašega otroka boli trebuh, razloga pa ne morete najti, se poskusite z njim iskreno pogovoriti in sprožilec boste zagotovo našli skupaj.
Vnetje slepiča
Apendicitis ali vnetje slepega črevesja je pri otrocih do petega leta redko, vendar se vseeno najdejo izjeme. Vnetje slepiča se kaže z blago vročino in bolečino v predelu popka. Ti začetni znaki lahko se lahko preselijo v bolečino desnega spodnjega dela trebuha, ki je otrok ne bo več mogel zadržati zase.
V primeru, da sumite na vnetje slepiča, takoj poiščite zdravniško pomoč. Na prvi pogled nedolžno vnetje lahko preraste v oteklino in razlitje slepiča, kar bi povzročilo resno bakterijsko infekcijo trebušne votline. Razliti slepič se kaže z vročino, ki dosega 40 °C in bolečino, ki se "seli" po trebuhu in otroci ne morejo pokazati na točno mesto, ki jih boli.
Vir fotografije: Freepik
Henoch-Schönlein purpura
Henoch-Schönlein purpura je obolenje, za katerega do sedaj najverjetneje še niste slišali. Je vaskulitis, torej vnetje malih žil, ki se pojavi zelo redko, vendar prizadene ravno otroke v starosti od 2-6 let. Vnetje kapilar povzroča izpuščaje, ki se pojavijo na koži, predvsem na ritki in stopalih, pa tudi na črevesju in ledvicah.
Henoch-Schönlein purpura v prvem stadiju je videti kot koprivnica ali rdeče bulice (purpura), v naslednjem stadiju pa se na koži pojavijo modrice, ki jih ne povzroči udarec. Ker bolezen napada črevesje, lahko povzroči tudi težave s prebavo in s tem povezane bolečine v trebuhu. Razlogi za tovrstno bolezen niso znani, zato bolezni ni mogoče preprečiti, vendar ni nalezljiva in niti dedna.
Domače zdravljenje ali obisk zdravnika?
Večino težav s trebuščkom in želodčkom lahko starši rešijo doma, na primer z drugačno prehrano pri zaprtju ali intoleranci ali alergiji na določeno živilo ter dovolj počitka. Zmeraj pa bolečine ne izginejo brez pomoči zdravnika. Tega je treba poiskati, če bolečina v predelu trebušne votline ne preneha in če starši opazite naslednje od spodaj navedenih simptomov:
- bruhanje brez odvajanja blata
- kri ali gnoj v blatu ali izbljuvkih
- temno blato, podobno katranu
- zeleni ali rumeni izbljuvki
- ostra bolečina v trebuhu
- otrdel, trd ali otečen trebušček
- težave z dihanjem
- nedavna poškodba
- zdravljenje resne bolezni
- neprenehna bolečina v trebuhu, ki traja več kot 24 ur
- večkratno bruhanje, ki traja dlje kot 12 ur
- driska, ki traja več kot 2 dni
- bolečina med mokrenjem
- temperatura nad 38 °C
- izguba apetita in izguba teže.
Vir:
- What's Causing Your Toddler's Stomach Pain?. Online. In: Pampers. 2022. Dostopno na: https://www.pampers.com/en-us/toddler/health/article/stomach-pain-in-children-toddler-tummy-aches.
- Henoch-Schoenlein Purpura. Online. In: Information on Paediatric Rheumatic Diseases. 2016. Dostopno na: https://www.printo.it/pediatric-rheumatology/GB/info/8/Henoch-Schoenlein-Purpura.